Hamile Yogası (Prenatal Yoga)

YOGA NEDİR

Yoga Sanskritçe bir kelime olup “Birleşme” anlamına gelir. Zamanımızda yoga sadece çeşitli bedensel esnemeler sonucu elastikiyet ve kuvvet arttırıcı bir teknik olarak algılanmaktadır. Ancak yoganın ardında kendini tanıma ve kendini gerçekleştirmeye neden olan çok eski bir bilim yatmaktadır. Bedensel ve zihinsel çalışmanın sonunda ruh, zihin ve beden birbirini bulur, birleşirler. Bu birleşme ile kişi hayatında daha esnek, huzurlu ve güvenli olur.

YOGA VE HAMİLELİK

Yogaya hayatın her döneminde başlanılabilir. Gebelik yogaya başlamak için en ideal dönemlerden biridir. Yoga kişiyi bedenin, nefesin, duyguların daha farkına varıldığı, esaslı değişimlerin olduğu hamilelik zamanını bilinçli olarak yaşamaya, doğal bir doğuma ve mutlu bir anneliğe hazırlar.
Gebelikte yoga birçok şikayeti giderirken, doğumun rahat, kolay ve ağrısız geçmesine neden olur. Doğum sonrası rahmin toparlanmasını, karnın düzleşmesi ve sütün artmasını sağlar.
Hamileler ile çalışırken normal yoga duruş ve nefesleri gebeliğe uyum sağlayacak şekilde adapte edilmelidir. Bu nedenle çok özel olan bu yoga tekniğini sadece hamilelik öncesi (Prenatal) ve hamilelik sonrası (Postnatal) yoga eğitmenliği sertifikası olan eğitmenler tarafından öğretilmesi gerekir.
Hamilelikte yoga ne işe yarar?
Bedensel Yararlar
• Yoga duruşlarında (Asanalarda) kişi bedeni ile ilişki kurup onu tanır ve ona güvenmesini öğrenir.
• Asanalar pelvik taban kaslarını çalıştırır, esnemeye ve kasılmaya hazırlar. Doğum sırasında cildin yeterince esneyememesi sonucu yapılan kesiyi, doğum sonrası oluşabilecek mesane güçsüzlüğünü ( idrar kaçırma) ve sarkmaları bu şekilde önlerler.
• Pelvik tabanın hareketliliği artırılır. Böylece doğumda gerginlik ve gereksiz kasılma olmadan doğum yolu bilinçli olarak açılır bebeğe yol verir, ağrı duyulmaz.
• Asanalar omurgayı ve dik durmayı sağlayan kasları kuvvetlendirir. İlerleyen zamanda oluşabilecek bel ve sırt ağrıları veya duruş bozuklukları önlenir.
• Omurgaya binen yük nedeniyle normalde meydana gelen yorgunluk oluşmaz.
• Hamileliğin ilk haftalarında hissedilen sabah bulantıları önlenir.
• Bacak kasları güçlenir. Hamilelikte meydana gelebilen bacak varislerinin oluşması önlenir.
• Akciğer kapasitesi esneme hareketleriyle artırılır, bebeğe daha fazla oksijen gitmesi sağlanır.
• Doğal nefesin farkına varılır, nefes yolları çalıştırılır (Pranayama). Öğrenilen nefes tekniği ile pelvik taban kasları kontrol edilir. Doğum sancısının etkisi artırılırken ağrısı hissedilmez ve derin nefes nedeniyle vücut rahat ve gevşek kalır.
• Göğüs kaslarını güçlendiren duruşlar (Asanalar) anneyi süt verme dönemine hazırlar.
• Doğum sonrası rahim eski boyutuna kavuşur.
• Doğum sonrası beden en hızlı şekilde doğum öncesi durumuna döner.
Duygusal Yararlar
• Kişinin bedenine ve gücüne olan güveni artar..
• Derin gevşeme, yenilenme ve tazelenme sağlanır.
• Bilinci açar, yaşanılan anı fark etmeyi sağlar.
• Annenin karnındaki bebeğiyle daha iyi iletişim kurmasını sağlar çünkü ruh, zihin ve bedeni bir bütün haline getirir ve dengeyi kurar.
• Özel ve derin nefes tekniği kullanılınca duygusal bir çözülme yaşanılır. Yoga ile korkularıyla yüzleşmiş, onlara dayanmış, onları serbest bırakmış bir annenin doğumu ağrısız ve doğal yollarla gerçekleşir.
• Meditasyon ile ruhsal rahatlama ve gevşeme sağlanır. Böylece anne çevre faktörlerini, gürültüyü ve rahatsız edici düşünceleri dışarıda bırakarak içindeki sessizliğine dönebilir ve kendisiyle karşılaşır.

Cuma günü 14.00-15.00 saatlerinde olan dersimiz randevu ile yapılmaktadır.

Class Timetable

  Open Time Close Time Trainer Address
Salı 19:00 20:00 Ferda Ergüneş Merih Kenet Yoga Studyo
Perşembe 19:00 20:00 Ece Gökyar Merih Kenet Yoga Studyo
Cumartesi 10:00 11:00 İrem Erden Merih Kenet Yoga Studyo
Salı
19:00 - 20:00 - with Ferda Ergüneş - at Merih Kenet Yoga Studyo
Perşembe
19:00 - 20:00 - with Ece Gökyar - at Merih Kenet Yoga Studyo
Cumartesi
10:00 - 11:00 - with İrem Erden - at Merih Kenet Yoga Studyo

İrem Erden Eğitim Bilgileri: *Üniversite: Marmara Universitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler * Master: ITU – Exc. MBA * Cocuk Gelisimi: Atatürk Üniversitesi (2017 – 2019) * 2009 – 2016 Paşabahçe Cam San. ve Tic. AŞ’de Ihracat departmanında çalıştım. Yoga Uzmanlık Programlarım: * 200 saat Berra Sertel’le Temel Hatha Yoga * 100 saat Berra Sertel’le Yin Yoga * 100

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversite yaşamıma dek yurtiçi ve yurtdışı pek çok yerde ilk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra, 1993 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl özel bir bankada başlayan çalışma hayatım son hızıyla sürerken, 1998 yılında yoğun temponun yarattığı stresten uzaklaşıp rahatlamak için, bir spor merkezinde henüz yeni açılmış olan bir yoga sınıfına kaydolma kararı aldım. 2000 yılına kadar kesintisiz süren bu ilk eğitim sayesinde yoga, tüm uğraşlarımın arasında kendisine önemli ve kalıcı bir yer edinmiş oldu. 2006 yılında 13 yıldır çalıştığım işyerimden ayrılma kararı aldım. Bir yıl süren kişisel bir çabanın sonucunda 2010 yılında, Ashua Turkuaz Yayınları kanalıyla, 40 annenin bizzat kaleme aldığı ve ben dâhil her birimizin annelikle ilgili paylaşımlarını içeren “Ana Kucağı” adlı derleme kitabımı çıkardım. 2012 yılında, İstanbul Yoga Merkezi tarafından düzenlenen ve Vivekananda Yoga Üniversitesi (sVYASA) & Yoga Bharati Yoga Alliance onaylı Yoga Eğitmenlik Sertifika Programı’na katıldım. Böylelikle yoga, bir önceki deneyimimden daha derin, anlamlı, doyurucu ve elbette kapsamlı bir şekilde ikinci kez hayatıma girmiş oldu. Kasım 2013’de İstanbul Yoga Merkezi’nde açılan Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi’ne katıldım. Kasım 2014’de mevcut yoga çalışmalarıma yeni bir boyut eklemek için Defne Suman’dan Shadow Yoga Eğitimi aldım. Purnam Yayınları ile bağlantılı olarak yoga konulu metinlerin dilimize çevrilmesine katkıda bulundum. 2012 yılından itibaren sağlıklı erişkin, ileri yaş ve hamile yogasının yanı sıra okul öncesi çocuklarla da yoga alanında çalışmalarım oldu. 13 yıllık kurumsal iş hayatımın ardından yoluma farklı kişisel gelişim çalışmaları ve yoga ile devam ederken, Kasım 2016 yılında iki ortağımla birlikte Süper Ergen (www.superergen.com) isimli bir web sitesi kurduk. 12 - 24 yaş aralığındaki gençleri yetiştiren tüm yetişkinlere kılavuzluk etmesi amacıyla kurduğumuz bu sitede, eğitim, sağlık, bilim - teknoloji, gezi, sanat, spor, hobi vb. hemen her konuda bilgi paylaşımlarında bulunuyoruz. O tarihten beri sitemizin içerik oluşturma ve editörlük işlerine de destek olmaktayım. Yogayı sonsuz bir öğrenme ve deneyimleme süreci, yoga eğitmenliğini çift taraflı bir eğitim imkânı olarak görüyorum. Yoga ile değişimin bireyden başlayıp, bireyin seçimlerine göre şekillendiğini; yaşamın olumlu yönde bir esneklik gerektirdiğini; sınırların gerçekten istenirse değiştirilebileceğini ve yolun herhangi bir sonu olmadığını öğrenmeye devam ediyorum. Her yaştan insanın yaşamlarının bir döneminde yoga ile tanışarak, kişinin yaşamına bütünsel fayda sağlayan ve öz disiplin gerektiren bu öğretiyi hayatlarına geçirmelerini diliyorum. Sevgiyle…

Ferda Ergüneş (Karampreet Kaur) • Fransa’da düzenlenen European Yoga Festivaline katıldı. • Londra da düzenlenen Yoga Show’a katıldı. • İngiltere de Relax Kids’in kurucusu Marneta Viegas’ın workshop’una katıldı. • New York Baby Om’dan Anne Bebek İçin Yoga eğitimi ve sertifikası aldı. Türkiye’de Anne-Bebek için Yoga’nın öncülüğünü yaptı. • 2005 Yılında Yoga Bağdat’a ortak oldu 2010’a kadar yetişkinler için Hatha yoga,

Leave your thought