Hatha Yoga

Yoga sözcüğü, ” birleştirmek” ve “bağlanmak”, “bir araya getirmek” anlamına gelir. Sanskrit dilinde “Ha” sözcüğü hem olumlu akım (pozitif), hem de güneş; “Tha” sözcüğü ise olumsuz akım (negatif) ve ay anlamına gelmektedir. HATHA YOGA bu iki akımın ya da enerjinin uyumlu birleşimini anlatmak amacıyla verilmiş bir addır.
Yogilere göre insanın sağlığı bu iki enerjinin bedende dengeli bir biçimde seyrine,dolaşımına dayanır. Bu enerjilerden biri dengesini yitirdiğinde bir hastalığın belireceğine inanılır. HATHA yoga sağlıklı yaşamın yolunu gösteren bir yöntemdir. Uygar dünyamızın yapay alışkanlıklarından biraz olsun sıyrılıp doğaya uygun bir yaşantı benimsediğimizde YOGA ile ilerleyeceğimiz bu yeni yaşantımızda sağlık ve zindeliğe ulaşırız.Ayrıca, yoga yapmanın yaşı yoktur; her yaşta rahatlıkla uygulanabilir. Hatha Yoga, yoga kültürünün başlangıcı ve yoga merdiveninin ilk basamağıdır.Aynı zamanda, bir ruhsal ilerleme,bir yol olarak bakmayı düşünmeden,yogayı yalnızca sağlık için yapılan egzersiz olarak görenler, HATHA YOGA uygulamalarıyla, aradıklarını bulabildikler gibi, zamanla ve çalışarak ruhsal gelişmelerine de katkı sağlamaktadırlar.

Class Timetable

  Open Time Close Time Trainer Address
Salı 20:15 21:45 Ferda Ergüneş Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Çarşamba 18:45 19:45 Yıldız Çetiner Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Perşembe 18:45 20:00 Cüneyt Asi Duru Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Salı
20:15 - 21:45 - with Ferda Ergüneş - at Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Çarşamba
18:45 - 19:45 - with Yıldız Çetiner - at Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Perşembe
18:45 - 20:00 - with Cüneyt Asi Duru - at Merih Kenet Yoga Stüdyosu

Marmara Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümünden mezun olduktan sonra Edebiyat Fakültesi’nde de yüksek lisansını tamamlayarak İstanbul’un çeşitli lise ve üniversitelerinde öğretmenlik yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Sadece almanca değil, ayrıca burada yaşayan yabancılara türkçe dersi verme yetkisine sahip sertifikalı bir eğitmendir. Almancaya ve Alman kültürüne olan merakı ise onu bir süre Almanya’da yaşamaya teşvik etmiştir. Çocuk hastalıklarını anlatan bir tıp kitabını ise almancadan türkçeye çevirerek Tıp dünyasına da değerli bir hizmet sunmuştur.

Çocukluktan beri yazmayı sevdiği için ayrıca edebiyat dünyasına adım attı ve bir şiir, bir roman, bir de aforizmalar’dan oluşan 3 kitaba imza attı. Uzun yıllar boyunca bir çok spor dalını denedi. Yoga ile ise 2007 yılında yaptığı bir tv programı için Mey Elbi ve Defne Suman ile röportaj yaparken tanıştı ve hayatına yoga’yı merkez olarak almaya işte o an karar

Ferda Ergüneş (Karampreet Kaur) • Fransa’da düzenlenen European Yoga Festivaline katıldı. • Londra da düzenlenen Yoga Show’a katıldı. • İngiltere de Relax Kids’in kurucusu Marneta Viegas’ın workshop’una katıldı. • New York Baby Om’dan Anne Bebek İçin Yoga eğitimi ve sertifikası aldı. Türkiye’de Anne-Bebek için Yoga’nın öncülüğünü yaptı. • 2005 Yılında Yoga Bağdat’a ortak oldu 2010’a kadar yetişkinler için Hatha yoga,

Leave your thought