Kranio – Sakral Terapi

Cranio-Sacral Terapi (CST) merkezi sinir sisteminin sağlıklı performans göstermesi için çalışan elle uygulanan nazik bir şifa şeklidir.

CST vücudunuz ve ruhunuz için derin şifa ve yeni bir canlılık getiren bütünsel bir yöntemdir.

Insan vucudu üç ayrı ritme sahiptir. Kalp atışı, nefes ritmi ve çoğunlukla geleneksel tıp tarafından gözardı edilen sinir sisteminin ritmi.

Bizler sürekli çevre ile temas halinde yaşıyoruz. Duyularımızla dış dünyayı algılıyoruz; gözlerimiz, kulaklarımız, burun ve dudaklarımız ile birlikte dokunma duyumuz yardımıyla dış dünyayı fark ediyoruz. Beyne izlenimlerimizi aktaran ve buizlenimlerimize göre nasıl hareket edeceğimizin komutunu alan bir sinir sistemimiz var. Hoşumuza giden veya kaçınmaya çalıştığımız durumları deneyimliyoruz. Bu durumlara memnuniyet, arzu, kaçınma veya kin ile tepki veriyoruz. Bunlara göre bedenimiz gevşiyor veya geriliyor.

Sinir sistemi sağlığımız için çok önemli bir rol oynar. Zihin odaklı ve telaş içerisindek,i dünyamız bizi duygularımız bastırmaya zorlarken dinlenmeye/yenilenmeye izin vermeksizin sinir sistemimizi de zayıflatır.Tıpkı kemanı akort ederken teli çok gerdiğinde kopması gibi.

Böylece rahatsızlık, acı ve hastalıklara maruz kalırız. Aklı, bedeni ve duyguları birbirine bağlı olan kutsal varlıklar olan bizler, sonuçta panik ataklar, depresyon ve ajitasyona maruz kalırız.

Benzersiz bir terapi biçimi olan Cranio-Sakral çalışmalar, sinir sistemi üzerinde doğrudan çalışır ve geleneksel ve alternatif tıp arasında bir bağlantı kurar. Terapist yavaşça vücuda dokunarak muayene eder, sinir sistemi ritmi – kranio, sakrum veya omurga gibi yerleri – ve dokular, organlar ve kemiklerde bulunan tıkanmaları serbest bırakarak hareketliliği geri kazandırır. CST, vücuttaki derin gerilimleri serbest bırakarak ağrı ve fonksyon bozukluklarını rahatlatır ve tüm vücut sağlığını ve performansını artırır

Beyin ve omurilik çevresini normalleştirerek ve vücudun yeteneğini kendini onarma yetisini geliştirir. CST ile, inme ve nörolojik bozukluk veya duygusal bozukluklardan kronik ağrı ve spor yaralanmalarına, vucudun tüm çeşitli bozukluklarının hafifletmek mümkün.

Sağlığınız için sağlam bir temel oluşturma!

Vücudun doğal iyileşme süreçlerini etkinleştiren CST, önleyici bir sağlık tedbiri olarak kullanılabilir ve tıbbi sorunlarda geniş bir yelpaze için etkili olur:

Siyatik, Bel Fıtığı – Artrit, Romatizma
Astım, Alerji – Uyku Bozuklukları
Merkezi Sinir Sistemi Bozuklukları- Motor Koordinasyon Bozuklukları
Bebek ve Çocuk Hastalıkları – Travmatik Beyin ve Omurilik Yaralanmaları
Skolyoz, Fibromiyalji ve diğer Bağ-doku bozuklukları
ADD/ADHD – Konsantrasyon ve Öğrenme Güçlükleri / Hiperaktivite
Nörovasküler veya Bağışıklık sistemi Bozuklukları
Post-Travmatik Stres Bozukluğu – Post-Cerrahi İşlev Bozuklukları
Hamilelik ve Hamilelik sonrası Anne ve Bebek Bakımı
Adet ve Jinekolojik sorunlar – Kurtaj Travmalar

Cranio-Sacral Terapi duygusal sorunları çözer ve ruhsal gelişimi yönlendirir:

Stress ve gerginlik nedenli sorunlar
Depresyon, öfke, acı ve ansiyete gibi duygusal sorunlar
Duygusal travmaların çözülmesi
Fiziksel, duygusal ve zihinsel farkındalık
Duygusal ve zihinsel temizlik ve arınma
Daha yüksek bir güven, cesaret ve sezgi
Meditasyon uygulamalarını güçlendirir
Stres ile başa çıkmayı sağlar

Leave your thought