Nefes ve Meditasyon

Meditasyon denince hemen akla gelen düşünce kalıpları vardır. Çoğu birey için ulaşılması güç, denemesi bile zor, hatta imkansız gibidir. 

Meditasyon deneyimi için bomboş bir zihin gerekli değildir.

Meditasyona oturmak için herhangi bilgi yada deneyime gerek yoktur.

Meditasyon için oturmak; zihni, bilişsel süreçleri, duygusal devinimleri gözlemlemek, bilincin katmanlarında bir yolculuğa çıkmak için güçlü bir niyet göstergesidir.

Insan olarak varoluşumuzun büyük bir parçasını zihinsel beden katmanında deneyimleriz. Fiziksel bedenimizden kopuk yaşama alışkanlığı kazandırılarak büyütüldüğümüz için, yaş ilerledikçe durum daha da ciddileşir. Bu yüzden duyularımız körelip kapasitesi altında çalışır, dış dünyadan toplanan verinin kalitesi azaldığı için bilişsel süreçler sağlığını yitirir, beden algımız zayıfladığı için ondan kopuk yaşar hastalanırız. 

Farkındalık azaldığı, şimdi ve burada dışında geçmiş yada gelecekte yaşamaya başlandığı için dikkat süresi azalır, öğrenme, hatırlama ve verimli çalışma gibi konularda sorunlar yaşanır, yaşamla bağlar zayıflar, hedef belirleyip buna yönelik çalışmak motive olmak güçleşir, yaşama sevinci ve huzur yokolmaya başlar. Bu durumda kişinin zihni aşırı yüklü demektir. 

Farkındalık ve dikkat eş zamanlı ortaya çıkıp aynı anda da yokolan süreçlerdir. Bununla beraber, şimdi ve burada kalabilen kişinin deneyimlediği birlik bilincinin getirdiği huzur tüm bilişsel süreçlerde yaşanan aksaklık ve kısır döngüleri dengelenmeye düzelmeye başlar. 

Artan bilinç seviyesi sayesinde birey önce kendinde sonra dış dünyada olup bitenleri daha sağlıklı algılamaya başlar. Örneğin, kendini dinlemeyi öğrenen kişi karşısındakini dinleyebilmeye ve daha sağlıklı iletişim kurmaya başlar. 

Her yaştan insanın deneyimleyebileceği içgörü ve ruhun katmanlarına yapılan bir yolculuk olan meditasyon pratiklerimize en temel seviyeden başlanacaktır. 

Ders boyunca varoluşumuzun ilk çapası olan nefesi ve beraberinde taşıdığı Prana’yı (yaşam gücü enerjisi) besleyen dengeleyen pranayama teknikleri uygulanacaktır.

Parmak yada el yogası olarak da bilinen Mudralarla fiziksel bedenin içinde akan nehirler olan Nadiler çalıştırılacaktır.

Niyet ve dilek anlamlarını barındıran Mantralar ile pratik tamamlanacaktır.

Samadhi – evrenle bütünleşmeye odaklı derslerimizde varoluşunuzu keşfetmeye davetlisiniz.

Class Timetable

  Open Time Close Time Trainer Address
Salı 19:30 20:00 Özden Yalçın Merih Kenet Yoga Studyo
Pazar 12:00 12:30 Özden Yalçın Merih Kenet Yoga Studyo
Salı
19:30 - 20:00 - with Özden Yalçın - at Merih Kenet Yoga Studyo
Pazar
12:00 - 12:30 - with Özden Yalçın - at Merih Kenet Yoga Studyo

Mayıs 1980 İstanbul doğumluyum. Bilgi üniversitesi’nde 2004 – 2005 döneminde Psikoloji Lisans programını, Okan Üniversitesi’nde 2008 – 2009 döneminde Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamladım.

Leave your thought