TAİ CHİ CHUAN

TAİ CHİ CHUAN:

Yin ve Yang yani iki zıt güç veya enerji “uyumlu” ve “sürekli” bir akışa girerse buna Tai Chi denir. Tai Chi Chuan ise Tai Chi Prensibine göre tasarlanmış bir içsel Kungfu ekolüdür. Karşıtlıkların uyumlu birlikteliği felsefesi ile bedeni tek parça olarak hareket ettirebilme sanatıdır. Kas gücündense, ‘‘Chi’’ enerjisini kullanır. Yeryüzü ile gökyüzünün birlikteliği zıtlıkların uyumu; mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarlarındandır. Yavaş ve akıcı hareket serilerinden oluşan Tai Chi Chuan; zihnimizi sakinleştirmek için yavaşlamaya ihtiyacımız olduğunu vurgular. Yumuşak sertten üstündür felsefesini benimser ve su’yu örnek alır. İçinde yaşadığımız dünya için suyun önemi ne ise, bedenimizdeki sıvılarda yaşamımız için o kadar önemlidir. Akıcı hareketler ile bedenimizdeki akışkan, iletken iç yapının verimli bir kıvamda kalmasını sağlar.

DERSİN İÇERİĞİ:

Bu ders düzenli katılım isteyen uzun soluklu çalışmalardır. T’ai Chi Chuan formları belirli hareket serilerinden oluşur. Form Akışlarına hazırlık niteliğinde en temel hareket prensipleri ile doğru ve dengeli durabilmeyi araştıracağız. Zıt güçlerin bir arada kullanılması farkındalığı ile, bedendeki “Yin” bölgeleri yumuşatırken, Yang bölgelerin direncini arttıracağız. Köklenme ve genişleme, daralma, dairesel akıcı hareket gibi doğada gözlemleyebileceğimiz güç dengelerini hareketlerimizde keşfedeceğiz. Kungfu ve Qigong’un temeli olan “ağaç duruşları” ile canlılığımızı gözlemlemeyi öğreneceğiz. Omurganın canlanmasını ve duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olacak çalışmalar da derslerin önemli, bir parçasıdır. Formlara hazırlık niteliğindeki bu çalışmalarda temel hareketler olan top çevirme, ipek eğirme, Taichi yürüyüşleri ve Ağaç duruşları ile çalışıcağız.

Dersler 12 Ekim Cuma günü Merih Kenet Yoga Merkezinde başlayacaktır. Her Cuma 14:30 da başlayıp 16:00’a kadar sürecek olan derslerde ilk üç ay temel hareket prensipleri çalışılacaktır.

Ece Dündaralp Kimdir? Tai Chi Chuan, Ece Dündaralp’in çocukluk yıllarından beri yaptığı çeşitli sanat ve spor çalışmaları sonucunda vardığı bir nokta oldu. 2005 yılında Yedi Tepe Plastik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Tai Chi ve Qigong çalışmaya başlayan Dündaralp , bu sistemin, etkilerini fark ettikçe hayatının merkezine almaya başladı. Wudang rahibi İsmet Himmet’in Beş Hayvan Qigong seminerine katıldı ve

Leave your thought

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.