Event Detail

ECE DÜNDARALP ile TAİ CHİ CHUAN TANITIM DERSİ

TANITIM DERSİ DETAYLAR:

4 Ekim’18 Perşembe günü 13.00-14.30 saatleri arasında tanıtım dersi yapılacak olup, derse randevu ile kayıt alınacaktır. Derse katılım ücretsizdir. Detaylar ve rezervasyon için bizleri 0216 302 69 65 – 0530 939 44 12 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz ya da info@merihkenet.com adresine mail atabilirsiniz.

TAİ CHİ CHUAN:

Yin ve Yang yani iki zıt güç veya enerji “uyumlu” ve “sürekli” bir akışa girerse buna Tai Chi denir. Tai Chi Chuan ise Tai Chi Prensibine göre tasarlanmış bir içsel Kungfu ekolüdür. Karşıtlıkların uyumlu birlikteliği felsefesi ile bedeni tek parça olarak hareket ettirebilme sanatıdır. Kas gücündense, ‘‘Chi’’ enerjisini kullanır. Yeryüzü ile gökyüzünün birlikteliği zıtlıkların uyumu; mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarlarındandır.

Yavaş ve akıcı hareket serilerinden oluşan Tai Chi Chuan; zihnimizi sakinleştirmek için yavaşlamaya ihtiyacımız olduğunu vurgular. Yumuşak sertten üstündür felsefesini benimser ve su’yu örnek alır. İçinde yaşadığımız dünya için suyun önemi ne ise, bedenimizdeki sıvılarda yaşamımız için o kadar önemlidir. Akıcı hareketler ile bedenimizdeki akışkan, iletken iç yapının verimli bir kıvamda kalmasını sağlar.

DERSİN İÇERİĞİ:

Bu ders düzenli katılım isteyen uzun soluklu çalışmalardır. T’ai Chi Chuan formları belirli hareket serilerinden oluşur. Form Akışlarına hazırlık niteliğinde en temel hareket prensipleri ile doğru ve dengeli durabilmeyi araştıracağız. Zıt güçlerin bir arada kullanılması farkındalığı ile, bedendeki “Yin” bölgeleri yumuşatırken, Yang bölgelerin direncini arttıracağız. Köklenme ve genişleme, daralma, dairesel akıcı hareket gibi doğada gözlemleyebileceğimiz güç dengelerini hareketlerimizde keşfedeceğiz. Kungfu ve Qigong’un temeli olan “ağaç duruşları” ile canlılığımızı gözlemlemeyi öğreneceğiz. Omurganın canlanmasını ve duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olacak çalışmalar da derslerin önemli, bir parçasıdır. Formlara hazırlık niteliğindeki bu çalışmalarda temel hareketler olan top çevirme, ipek eğirme, Taichi yürüyüşleri ve Ağaç duruşları ile çalışıcağız.

Dersler 12 Ekim Cuma günü Merih Kenet Yoga Merkezinde başlayacaktır. Her Cuma 14:30 da başlayıp 16:00’a kadar sürecek olan derslerde ilk üç ay temel hareket prensipleri çalışılacaktır.

Ece Dündaralp Kimdir?

Tai Chi Chuan, Ece Dündaralp’in çocukluk yıllarından beri yaptığı çeşitli sanat ve spor çalışmaları sonucunda vardığı bir nokta oldu. 2005 yılında Yedi Tepe Plastik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Tai Chi ve Qigong çalışmaya başlayan Dündaralp , bu sistemin, etkilerini fark ettikçe hayatının merkezine almaya başladı. Wudang rahibi İsmet Himmet’in Beş Hayvan Qigong seminerine katıldı ve Wudang ekolünde eğitimini sürdürmeye karar verdi. Damo Mitchel ile Nei Gong çalıştı. Seçkin Köknarın isteği ile 2009 ve 2014 yılları arasında kendisinin asistanlığını yaptı. 2015 yılında, Çine giderek, Wudang manastırında kaldı. Wudang Baş Rahibi You Xande ile de çalışma imkanını buldu. Usta Yuan Limin ve Tian Lifang’dan Taichi ve Qigong eğitimi aldı. Çin seyahatinden döndükten sonra edindiği deneyimleri paylaşmak adına, İstanbul da düzenli dersler vermekte. Bu hareket sanatını paylaşmak adına hareket engelli çocuklardan, profesyonel dansçılara kadar geniş aralıkta bedenler ile çalışma imkanı bulan Ece Dündaralp çeşitli kamplarda de M.S.Ü.Ç. Dans bölümünde dersler vermektedir. “Human Arts” ve ”İnterna” nın bir parçası olarak faaliyetler de bulunmaktadır.

Event information
 Bağdat Cad. Konak Apt.No:189/7 Çiftehavuzlar/İstanbul
 Merih Kenet Yoga
 0530 939 44 12
 info@merihkenet.com

Leave your thought

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.