Event Detail

Hormon Yoga Terapi Atölye Modül 1 Üreme ve Stres Hormonları

Hormon Yoga Terapi Atölye

Modül 1

Üreme ve Stres Hormonları

Pre-Menapoz, Menapoz, Adet Düzensizlikleri ve Sıkıntıları

Beden sağlığına önem veren herkes için…

Hormon Yoga Terapi, hormon üretimini yeniden aktive etmek ve ilgili bezlerin hormon üretimini etkinleştirme konusunda kişiye destek sağlayan bir çalışmadır. Şimdilerde doksanlarına yaklaşmış olan Brezilyalı psikolog ve yoga eğitmeni olan Dinah Rodrigues tarafından seçilmiş asanalar ve nefes tekniklerinin farklı bir şekilde uygulandığı bir sistemdir. Çalışma yoga bilen bilmeyen herkes tarafından uygulanabilir.

Hormon Yoga Terapi uygulamasında, yoga asanaları, özel yoga nefes teknikleri, yogada bedenin belli bölgelerine uygulanan kilitler, stres düşürücü bazı teknikler ve yoga nidra (yogik uyku ya da derin gevşeme) harmanlanarak kullanılır. Bedende baş bölgesinde bulunan epifiz, hipofiz ana kontrol hormon bezlerinden başlayarak, tiroid, para-tiroid (beden orkestrasının kondüktörü), timus, pankreas, böbrek üstü-adrenalin bezleri ve over-testisler olmak üzere tüm hormon sistemi regüle ve stimüle edilir. Hormon Yoga sistemi, az çalışan, dengesiz olan ya da hiç çalışmayan bezleri zaman içinde uyararak çalıştırır ve bedenin tümünde denge ve sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlar.

Bu çalışmada Özgür Turan, genel olarak hormon sisteminin işleyişi, etkileri, bedenin bütünüyle etkileşimiyle ilgili teorik bilgilendirme yaptıktan sonra üreme hormonları dolayısıyla pre-menopoz, menopoz, infertilite, adet düzensizlikleri ve sıkıntılarına yönelik uygulamalar içeren bir çalışma yönetecektir.

Aşağıdaki sorunlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bu çalışmanın size destek sağlayacağından emin olabilirsiniz;

– Doğurganlık sorunu yaşayan için destek çalışması
– İnatçı bir kilo artışı ya da kilo verememe durumu

– Göbek çevresinde yağlanma ve kas kitlesinde azalma

– Libido düşüklüğü
– Yorgunluk
– Anksiyete, hassasiyet ve depresyon

– Uykusuzluk ve düzensiz uyku alışkanlığı

– Sıcak basmalar ve terleme (menopoz öncesi ve menopoz sırasında yaşanan sıkıntılar)

– Sindirim sorunları, gaz, şişkinlik

– Yeme bozuklukları

Eğitim Tarihi     : 18 Kasım 2017 Cumartesi
Eğitim Saati        : 12.30-16.30
Eğitim Yeri         : MK Yoga Merkezi
Eğitim Bedeli     : 150 TL

Not                         : Üreme ve Stres Hormonları – Pre-Menapoz, Menapoz, Adet Düzensizlikleri ve Sıkıntıları ve Tiroid Etkinliğine katılanlardan 250.- TL alınacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen mK Yoga Merkezini arayınız.

Tel: 0216 302 69 65 – 0530 939 44 12

Program Detayları:

12:30     :Açılış ve Tanışma
12.45     :Hormon sistemi ve işleyişi; Üreme, seks ve stres hormonları ve bu hormonların birbirleriyle ilişkileri, menapoz ve pre-menapoz dönemi.

13:45     :Mola
14:00     :Hormon Yoga Terapi Nedir ve Yararları Nelerdir?
Hormon Yoga Terapi sisteminde üreme ve stres hormonlarına yönelik kullanılan özel teknikler / Öğrenme

Yumurtalık ve erbezlerine yönelik uygulamanın provası

14:45     :Mola
15:00     :Uygulama
16:15     :Vedalaşma

Önemli Not:
*Çalışmanın ilk bölümü teorik bilgi ve aradan sonra uygulama yapılacaktır. Not alacağınız defter getirmeniz önerilir. Uygulama öncesi midenizin boş olması ancak çok aç olmamanız önemlidir.
*Kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız lütfen durumunuzu Özgür Turan ile paylaşınız.
*Kanser tedavisi görüyor olanlar ve çikolata kisti olanlar için önerilmez

Özgür Turan kimdir?

Yoga ile 2000 yılında tanışan gazeteci ve yazar Özgür Turan yolunu aydınlatan birçok farklı hoca ile çalıştı. 2008-2010 yılları arasında Kaivalya Yogashram’da Ersin “Ananda” Saran ve Mihrimah Temel ile hatha, kriya ve integral yoga yaptı. 2010 yılında Ananda Marga Yoga Derneği’nde Dada Acharya Hiranmayananda Avadhuta’dan Ananda Marga Yoga eğitmenliği sertifikası aldı. 2015 yılında yaptığı Hindistan, Rishikesh seyahatinde özellikle meditasyon ve yoga nidra üzerine çalıştı ve daha da derinleşti. Devrim Akkaya ile Yin Yoga Uzmanlık, Nedret Gülcan ile somatik duruşlar ve Seda Shambhavi ile Hormon Yoga Terapi son yıllarda pratiğine can katan çalışmalar oldu.

Turan’ın yoga dersleri, bugüne kadar ilham aldığı tüm yoga ekollerinin bir sentezinden oluşuyor. Isınma serileri ile başlayıp nefes çalışmalarının ardından kimi zaman akıcı kimi zaman daha derinleşen yoga pozlarıyla, geri planda pozların mitolojik hikayeleri ve bedeninize neden iyi geldiğine yönelik ayrıntılı bilgilendirmelerle yapılandırdığı, geleneksel stilin üzerine ördüğü derslerini “Özgürce Yoga” olarak tanımlıyor. Öğrencileriyle birlikte öğrenme ve gelişme yolunu benimseyen Turan kendi bedeninde deneyimlemediği, içinden geçmediği hiçbir duruşu ve tekniği öğretmiyor.

 

http://ozgurturan.net/

 

 

Event information
 Merih Kenet Yoga
 0530 939 44 12
 info@merihkenet.com

Leave your thought

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.