Event Detail

Hormon Yoga Terapi Atölye Modül 2 Tiroid

Hormon Yoga Terapi Atölye

Modül 2

Tiroid
Beden sağlığına önem veren herkes için…

Hormon Yoga Terapi, hormon üretimini yeniden aktive etmek ve ilgili bezlerin hormon üretimini etkinleştirme konusunda kişiye destek sağlayan bir çalışmadır. Şimdilerde doksanlarına yaklaşmış olan Brezilyalı psikolog ve yoga eğitmeni olan Dinah Rodrigues tarafından seçilmiş asanalar ve nefes tekniklerinin farklı bir şekilde uygulandığı bir sistemdir. Çalışma yoga bilen bilmeyen herkes tarafından uygulanabilir.

Hormon Yoga Terapi uygulamasında, yoga asanaları, özel yoga nefes teknikleri, yogada bedenin belli bölgelerine uygulanan kilitler, stres düşürücü bazı teknikler ve yoga nidra (yogik uyku ya da derin gevşeme) harmanlanarak kullanılır. Bedende baş bölgesinde bulunan epifiz, hipofiz ana kontrol hormon bezlerinden başlayarak, tiroid, para-tiroid (beden orkestrasının kondüktörü), timus, pankreas, böbrek üstü-adrenalin bezleri ve over-testisler olmak üzere tüm hormon sistemi regüle ve stimüle edilir. Hormon Yoga sistemi, az çalışan, dengesiz olan ya da hiç çalışmayan bezleri zaman içinde uyararak çalıştırır ve bedenin tümünde denge ve sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlar.

Bu çalışmada Özgür Turan, genel olarak hormon sisteminin işleyişi, etkileri, bedenin bütünüyle etkileşimiyle ilgili teorik bilgilendirme yaptıktan sonra tiroid sorunları ve metabolizma dengesizliklerine yönelik bir çalışma yönetecek. Ayrıca yine ilk modülde olduğu gibi zihin-beden sistemi stresi seviyesini azaltan ve sakinleşmeyi sağlayan bazı uygulamalarla desteklenecektir.

Aşağıdaki sorunlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bu çalışmanın size destek sağlayacağından emin olabilirsiniz;

– Hiper tiroid, hipo tiroid ve haşimato ve boğazdaki tiroid nodülleri için destekleyicidir.
– İnatçı bir kilo artışı ya da kilo verememe durumu

– Göbek çevresinde yağlanma ve kas kitlesinde azalma

– Libido düşüklüğü
– Yorgunluk
– Anksiyete, hassasiyet ve depresyon

– Uykusuzluk ve düzensiz uyku alışkanlığı

– Sıcak basmalar ve terleme (menopoz öncesi ve menopoz sırasında yaşanan sıkıntılar)

– Sindirim sorunları, gaz, şişkinlik

– Yeme bozuklukları

Eğitim Tarihi     : 19 Kasım 2017 Pazar

Eğitim Saati      : 10.00-14.00
Eğitim Yeri       : MK Yoga Merkezi
Eğitim Bedeli   : 150 TL
Not                       : 1.ve 2. Modülü alanlar katılım ücreti olarak 250 TL ödeyecektir.

10:00    :Açılış ve Tanışma
10.15    :Hormon sistemi ve işleyişi; Tiroid bezi ve fonksiyonları, tiroid hormonları, haşimato ve belirtileri, iyot nedir ve bedenin iyot ihtiyacı

11:15    :Mola
11:30    :Hormon Yoga Terapi Nedir ve Yararları
Hormon Yoga Terapi sisteminde tiroide özel kullanılan önemli teknikler / Öğrenme

12:15    :Mola
12:30    :Uygulama
13:45    :Vedalaşma

Önemli Not:
*Çalışmanın ilk bölümü teorik bilgi ve aradan sonra uygulama yapılacaktır. Not alacağınız defter getirmeniz önerilir. Uygulama öncesi midenizin boş olması ancak çok aç olmamanız önemlidir.
*Kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız lütfen durumunuzu Özgür Turan ile paylaşınız.
*Kanser tedavisi görüyor olanlar ve çikolata kisti olanlar için önerilmez

Özgür Turan kimdir?

Yoga ile 2000 yılında tanışan gazeteci ve yazar Özgür Turan yolunu aydınlatan birçok farklı hoca ile çalıştı. 2008-2010 yılları arasında Kaivalya Yogashram’da Ersin “Ananda” Saran ve Mihrimah Temel ile hatha, kriya ve integral yoga yaptı. 2010 yılında Ananda Marga Yoga Derneği’nde Dada Acharya Hiranmayananda Avadhuta’dan Ananda Marga Yoga eğitmenliği sertifikası aldı. 2015 yılında yaptığı Hindistan, Rishikesh seyahatinde özellikle meditasyon ve yoga nidra üzerine çalıştı ve daha da derinleşti. Devrim Akkaya ile Yin Yoga Uzmanlık, Nedret Gülcan ile somatik duruşlar ve Seda Shambhavi ile Hormon Yoga Terapi son yıllarda pratiğine can katan çalışmalar oldu.

Turan’ın yoga dersleri, bugüne kadar ilham aldığı tüm yoga ekollerinin bir sentezinden oluşuyor. Isınma serileri ile başlayıp nefes çalışmalarının ardından kimi zaman akıcı kimi zaman daha derinleşen yoga pozlarıyla, geri planda pozların mitolojik hikayeleri ve bedeninize neden iyi geldiğine yönelik ayrıntılı bilgilendirmelerle yapılandırdığı, geleneksel stilin üzerine ördüğü derslerini “Özgürce Yoga” olarak tanımlıyor. Öğrencileriyle birlikte öğrenme ve gelişme yolunu benimseyen Turan kendi bedeninde deneyimlemediği, içinden geçmediği hiçbir duruşu ve tekniği öğretmiyor.

http://ozgurturan.net

 

 

 

 

Event information
 Bağdat Cad. Konak Apt.No:189/7 Kadıköy/İstanbul
 Merih Kenet Yoga
 0530 939 44 12
 info@merihkenet.com

Leave your thought

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.