KUNDALİNİ YOGA

Kundalini Yoga Nedir?

Kundalini saf yaşamsal enerjidir. Omurganın en altında yer alan üçgen sakrum kemiğinin içinde yer alır. Anlamı “Farkındalık” tır. Enerji kanallarımızda var olan blokaj ve tıkanıkları açarak organ sağlığını sağlar. Herkesin içinde var olan atıl durumdaki bu enerji, omurga kanalından ilerleyerek tepe çakraya erişir ve kişiyi yeni bir bilinç hali ve farkındalığa ulaştırır.

Günümüzün en hızlı zihin, beden, ruhsal transformasyonunu sağlayan ve herkesin yapabileceği bir yoga çeşididir. Duygusal dengeniz, zihinsel netliğiniz, stresten arınmanız için çok güçlü bir sistem olup bize değişme gücü verir ve içinizdeki kundalini enerjisini uyandırır.

Kundalini Yoga; hareket (asana), nefes (pranayama), mantra (ses titreşimi) ve meditasyon bileşiminden oluşur. Diğer yoga çeşitlerinden farkı, bu 4 bileşeni aynı anda kullandığınızda bu enerji akışının çok daha hızlı etki etmesidir.

Kundalini yogada her ders farklı bir konu işlenir; örneğin, bağışıklık, sinir sistemi, böbrek, karaciğer, üreme, kan dolaşım, kas sistemleri, solunum yolu ve lenf bezleri vs. üzerine çalışılır. Aynı zamanda spritüel olarak bu organlara bağlı duygular da ele alınır. Örneğin; böbrekle birlikte korkuyu ele alırken, karaciğerle ise öfkeye odaklanırız.

Derin bir bilinçaltı çalışmasıdır; gizli kalmış, bastırılmış duygu, olay, kişi ne varsa bilinç seviyesine çıkararak farkına varmanızı ve sıkışmış duyguların şifalanmasını sağlar. Bu arınma, bazen bir ders sırasında gözyaşı, bazen bir hareketi yaparken öfke, bazen de kendinizi çok daha hafiflemiş hissederek yansır. Her zaman neyi düzelttiğinizi veya içinizde neyi kabul ettiğinizi bilemezsiniz fakat Kundalini Yoga hem ruhunuz, hem de fiziksel bedeniniz üzerine çalışarak bu enerjiyi kısa sürede aktive edip kendi ışığınızın farkına varmanızı sağlar.

Kundalini Yoga ve Meditasyon’nun Faydaları:

-Farkındalık duygusunu canlandırır

-Esnek bir omurga sağlar

-Akciğerin kapasitesini genişletir

-Kan basıncını dengeler

-Stresi azaltır, sakinleştirir

-Enerji seviyesini yükseltir

-Fiziksel bedeni güçlendirir

-Duygusal dengeyi sağlar

-Zihinsel netlik kazandırır

-Yaşlanmayı yavaşlatır

-Sinir sistemini güçlendirir

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

-Kişisel değişimi ve dönüşümü destekler

 

 

Class Timetable

  Open Time Close Time Trainer Address
Salı 12:00 13:15 ASUDE DİDEM DURAK Merih Kenet Yoga Stüdyosu
Salı
12:00 - 13:15 - ASUDE DİDEM DURAK - at Merih Kenet Yoga Stüdyosu

10 yılı aşkın süredir hayatımda olan yoga öğretisinin birçok farklı dalını Türkiye, İngiltere, İsviçre ve Hindistan’da deneyimleme fırsatı buldum. Yolculuğuma 2018 yılında Kundalini Yoga ile devam etme kararı alarak Kundalini Yoga kadim bilgisini dünyaya yaymış olan Yogi Bhajan ile yıllarını geçirmiş Gurmukh Kaur Khalsa'nın Kundalini Research Institute (KRI) onaylı 220 saatlik “Kundalini Yoga Eğitmenlik” sertifika programını tamamladım.

Leave your thought

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.